Detektor CO

Nejen v topné sezoně, ale po celý rok jsou lidé, žijící v bytech a rodinných domech s vlastním vytápěním a ohřevem užitkové vody, ohroženi oxidem uhelnatým.


Oxid uhelnatý je životu nebezpečný!

Oxid uhelnatý (CO) je nedráždivý plyn bez chuti a zápachu. Je přítomen v svítiplynu, ale vzniká také při nedokonalém spalování, může tedy vzniknout v domácích kotlech. Jedná se o jedovatý plyn a stačí již nízká koncentrace v ovzduší a začíná negativně působit na lidský organismus. Počáteční bolest hlavy tak může poměrně rychle skončit i smrtí. Je velmi nebezpečný hlavně proto, že jej necítíme a jeho koncentrace se může rychle zvýšit třeba jen díky špatnému větrání. I proto, zejména v zimním období, stoupá počet osob, které během noci díky tomuto plynu zemřely. Stačí zanedbání revize kotle nebo komínu, závada na zařízení, odvětrání.

Jak zjistit přítomnost oxidu uhelnatého v bytě?

Vzhledem k tomu, že plyn není cítit ani vidět, je třeba mít zařízení, které je schopno rozeznat stoupající koncentraci CO v prostoru. Současné elektronické detektory CO jsou na vysoké úrovni a kromě samotného zjištění koncentrace CO umí opticky i zvukově upozornit obyvatele domácnosti na hrozící nebezpečí. Díky výraznému zvukovému signálu probudí spící obyvatele a dokáží jim tak zachránit život.

Elektronický detektor CO

Je vlastně jednoduché zařízení na baterii, které se snadno připevní na zeď. Abychom měli jistotu, že je funkční, mají kvalitní detektory testovací tlačítko, některé také displej se zobrazením naměřené koncentrace. Jak jsme již uvedli, samozřejmostí je optická a zvuková signalizace, kterou oceníme zejména v nočních hodinách. A nemusíte se obávat, že přestane pracovat díky vybité baterii. Díky indikaci vybití baterie vás upozorní blikáním a zvukovým signálem včas.

Kam detektor umístit?

Nejlépe do místnosti, kde se nejvíce vyskytujete nebo spíte. Pochopitelně je možné mít detektory ve více místnostech bytu nebo domu. Umisťují se na stěnu, podle pokynů v návodu. Není vhodné detektor umístit například ke sporáku, blízko zdrojů tepla nebo vedle okna, kde by měření nebylo přesné. Vždy postupujeme podle návodu k danému detektoru!

Jak zabránit vzniku oxidu uhelnatého?

Abyste se vyvarovali nepříjemného spolubydlícího, který vás může připravit o život, dodržujte termíny pro provádění revizí vašich kotlů a dalších zařízení, používejte kvalitní paliva, větrejte. Potom svůj detektor uslyšíte jen při stisknutí testovacího tlačítka.

Kde koupíte detektor CO?

V našem eshopu máte možnost ihned zakoupit certifikovaný detektor, který splňuje výše uvedené parametry. Eshop naleznete zde.