Požární hlásič

Každý z nás má starost o svůj majetek, o domov pak obzvlášť. Jedna z věcí, které náš domov ohrožují je právě požár.


Pravidla prevence požáru jistě všichni dodržujeme, přesto však nastanou situace, kdy může ke vzniku požáru dojít. Pokud se tak stane například v nočních hodinách, může být situace tragická. Předejít hrozivým následkům požáru pomůže autonomní hlásič požáru. Na rozdíl od složitých a nákladných systémů elektrické požární signalizace se jedná o samostatné, jednoduché a levné zařízení na baterii, které je schopné indikovat požár a výrazným zvukovým signálem nás na něj upozornit.

Požární hlásič

Kde autonomní požární hlásič instalovat?

Nejdříve je třeba si připomenout, že povinnost instalovat autonomní požární hlásiče v bytech a rodinných domech je ve všech těchto objektech kolaudovaných po 1.červenci 2008. Pochopitelně nic nebrání tomu, aby byl takový hlásič instalován i do objektů starších. Vždyť jde o bezpečí osob bydlících v těchto prostorách!

Požární hlásič

Hlásiče se umisťují dle projektové dokumentace a pokud ji nemáme, tak v takové části bytu, která je v „centru“ - je tak zaručena slyšitelnost ve všech částech bytu. Tento požadavek splňuje třeba chodba nebo předsíň. U větších bytů (nad 150m2), nebo mezonetových bytů je třeba počet hlásičů navýšit a umístit je dle výše uvedeného pravidla. U rodinných domů postupujeme obdobně, hlásič však vždy umísťujeme také do nejvyššího bodu společné chodby rodinného domu.

Samozřejmě je možné instalovat hlásič také do garáže, domácí dílny a podobně. Vždy však postupujeme v souladu s pokyny výrobce, které jsou uvedeny v návodu hlásiče. Jednou ze zásad je umístění ve středu místnosti, dodržení minimálních vzdáleností od stěn, zdrojů tepla a kouře, ventilátorů a pod.

Jak jsme již uvedli, jedná se jednoduché zařízení napájené baterií a jeho instalaci zvládne každý sám.

Je autonomní požární hlásič dostačující?

Zatím jsme se seznámili s nejrozšířenější a nejlevnější verzí hlásiče. Je však možné zakoupit i dražší typy, které umožnují vzájemné propojení. Tím se výrazně zvyšuje šance na včasné varování osob ve větších bytech a rodinných domech. Tento typ zabezpečení je vhodný například při instalaci hlásiče v technických místnostech. V případě zjištění požáru pak zvukový signál dává i propojený hlásič umístěný přímo v obytných prostorách. Dnes již existují i hlásiče předávající signály například na mobilní telefon.

Pokud však koupíte i jednoduchý hlásič, který je pro náš trh schválený (označen značkou „CE“) neměl by být s jeho činností problém a můžete klidně usínat. I ten Vás umí upozornit na slábnoucí baterii a nehrozí tak její úplné vybití a nefunkčnost hlásiče. Nesmí se však zapomínat na jeho pravidelné kontroly (dle návodu), které se provádějí velmi jednoduše - příslušným testovacím tlačítkem.

Lze autonomní požární hlásič běžně koupit?

Ano, dnes je k dostání v řadě prodejen a firem, v různých cenových relacích. Rychlá možnost nákupu je zde.