Máte v objektu více požárně bezpečnostních zařízení, které fungují společně? Pak i jejich kontroly provozuschopnosti musíte provádět společně.
Úroveň zabezpečení požární ochrany (PO) se v jednotlivých společnostech velmi liší. Zejména v menších společnostech můžeme najít pouze hasicí přístroj, popř. hydrant, ve větších a novějších už bývá instalována elektrická požární signalizace (EPS), stabilní hasicí zařízení, samočinné odvětrávací povolení, požární klapky, požární uzávěry, nouzové osvětlení atd. Vždy záleží, jaký systém PO navrhne projektant, popř. si mnohé firmy naddimenzují zajištění požární ochrany z důvodu korporátních požadavků nebo pojišťoven, a samozřejmě nesmíme zapomenout na kvalitnější ochranu technologií, informací apod..
Pokud jsou ve firmě pouze hasicí přístroje a hydranty, je provedení kontroly provozuschopnosti poměrně jednoduché. Technik provede kontrolu, předá kontaktní osobě doklad o kontrole provozuschopnosti a odjíždí. Kdežto v případě, že je ve firmě instalována EPS a k tomu další zařízení, je provedení kontroly mnohem náročnější a je potřeba provézt koordinační zkoušku celého systému zabezpečení PO.
Při koordinačních funkčních zkouškách se ověřuje, zda provedení požárně bezpečnostního zařízení odpovídá projekčním a technickým požadavkům na jeho požárně bezpečnostní funkci. Při těchto zkouškách se ověřuje, zda Koordinační funkční zkouška požárně bezpečnostní funkce systému jako celku odpovídá projekčním a technickým požadavkům. Tzn., že se při této zkoušce se setkají technici kontrolující jednotlivá požárně bezpečnostní zařízení a jako celek odzkouší EPS a na ni napojené PBZ. Mnohdy se jedná o docela náročnou akci na koordinaci, neboť povolat na určitý den a čas zástupce jednotlivých firem může být docela velký oříšek – a samozřejmě čím vice PBZ, tím větší počet osob.
Dle vyhlášky č. 246/2001 § 7, je výchozí koordinační funkční zkouška provedena vždy před uvedením zařízení do provozu (po montáži, po rekonstrukci, po rozšíření, po jakékoliv změně zařízení). Dále pak alespoň jednou za rok je nutné provést koordinační zkoušku periodickou, pokud ovšem výrobce, projektová nebo prováděcí dokumentace, anebo posouzení požárního nebezpečí nestanoví lhůty kratší.
Závěrem ještě připomeňme, že konkrétně u EPS se musí provádět minimálně tyto kontroly a zkoušky činnosti:
Zkoušky činnosti provádí osoby pověřené údržbou EPS. Kontrolu provozuschopnosti celého systému pak osoba odborně způsobilá v PO ve spolupráci s firmami které zabezpečují funkci jednotlivých PBZ. Kontrolu provozu-schopnosti nahrazuje zkoušku činnosti při shodném termínu provedení. O výsledku roční kontroly provozuschopnosti a půlroční kontrole a zkoušce činnosti je nutné vyhotovit doklad, a provést zápis do provozní knihy EPS, která je součásti každého systému EPS. K měsíčním zkouškám činnosti stačí provést zápis do provozní knihy EPS.