Požární služby Ústí n. L. spol. s r.o.

Základní pravidla pro sklady

Často se hovoří o velkých skladech v logistických centrech nebo v halách výrobních závodů. Ale existuje řada malých skladů, skladů přímo ve výrobě, příručních skladů v menších firmách.

Jak je to s BOZP v těchto prostorách? I v těchto prostorách je třeba dodržovat pravidla skladování, dbát na bezpečnost. Připomeňme si tedy alespoň základní pravidla.

V prvé řadě je třeba vědět, že prostor, který jsem si pro sklad, nebo jen postavení několika regálů, je vyhovující. Musíme znát nosnost podlahy. Pokud je v souladu s naším záměrem, navrhneme typ regálů, které chceme použít. Musíme vzít v potaz jejich rozměr nejen vzhledem k umístění, ale také k typu materiálu, který budeme do regálu ukládat. Zejména přímo na pracovištích se setkáváme s tím, že police nejsou dostatečně hluboké a uložený materiál přečnívá z polic.

Vytváří tak zcela zbytečné riziko - materiál může být stržen procházejícím pracovníkem nebo manipulační technikou. Je také třeba zvolit správnou výšku regálu a polohu polic. V praxi se setkáme s regály, kde jsou police zbytečně vysoko nad sebou, a přitom pracovník musí mít k dispozici schůdky, aby dosáhl do horní police. Stačí tedy regál sestavit s rozmyslem a můžeme tak zcela odstranit riziko, kterému je pracovník při manipulaci na schůdkách vystaven. A nevytvářet pracovní rizika je základní povinností zaměstnavatele!

Regály musí být vždy stabilní, aby nemohlo dojít k jejich převrácení, například při manipulaci s materiálem. Proto musí být ukotveny do podlahy nebo ke stěně. Lze je také „provázat“ mezi sebou. Kotvení regálu musí být provedeno vždy, když je jeho výška větší než čtyřnásobek jeho hloubky. Také pokud je regál silně zatížen a manipulací s uloženým materiálem by mohlo dojít k jeho převrácení. To platí například u kovových regálů subtilní konstrukce, které se často používají pro ukládání těžkých spisů. A také v případě, že máte regál postaven v místě, kde může být ohrožen projíždějící technikou, nebo pohybem pracovníků. Ukotvení pak musí být provedeno bez ohledu na rozměr regálu nebo zatížení.

Uličky mezi regály mají danou minimální šířku. Ta musí být vždy minimálně o 0,4 m větší, než je největší šířka manipulačních vozíků. Nesmíme však zapomenout na dostatečný manipulační prostor i u regálů, které jsou umístěny samostatně na pracovištích.  Musí být zachován dostatečně volný prostor s ohledem na rozměr a váhu manipulovaného materiálu. Každý, i malý regál musí mít vyznačenou nosnost! Tento parametr naleznete v průvodní dokumentaci výrobce.

S bezpečností souvisí samozřejmě také provádění kontrol. Regály je třeba 1x ročně kontrolovat odbornou osobou, která vás upozorní, pokud zjistí závadu. I malá závada na regálu může zavinit jeho zřícení! Kontroly platí samozřejmě pro všechny typy regálů včetně těch malých v příručních skladech.

Potřebuje poradit nebo provést kontrolu regálů – kontaktujte nás!