Článek shrnuje základní pravidla pro bezpečné skladování a manipulaci s plyny v tlakových nádobách podle platných norem a vyhlášek. Upozorňuje na důležitost správného umístění, označení a proškolení osob, které s plyny zacházejí.
S plyny se v našem životě setkáváme poměrně často, neboť nás neustále obklopují. V této souvislosti je důležité věnovat pozornost správnému skladování plynů, které se k nám dostávají v přepravních tlakových nádobách. Umístění, manipulace a skladování tlakových lahví je podrobně upraveno v příslušných normách a vyhláškách.
Plyny rozdělujeme na hořlavé a nehořlavé. Tlakové nádoby musí být vždy zajištěny proti pádu a musí být umístěny minimálně 3 metry od přímého ohně. Od zdrojů sálavého tepla musí být tlakové nádoby umístěny v takové vzdálenosti, aby teplota jejich povrchu nepřesáhla 50 °C. Stejné pravidlo platí i pro vystavení slunečnímu záření.
Na pracovištích musí být tlakové lahve umístěny tak, aby byl umožněn snadný a bezpečný únik osob z okolí místa jejich uložení. Místnosti, kde jsou tlakové lahve skladovány, musí být označeny příslušnou bezpečnostní tabulkou. Pokud se jedná o hořlavé plyny, je nutné vybavit tyto prostory vhodnými hasicími přístroji.
Skladování tlakových lahví s plyny je zakázáno v bytech, kancelářích a obdobných prostorách (výjimku tvoří pouze náplně do nápojových automatů). Dále je zakázáno skladovat plyny na únikových cestách, v nevětraných, obtížně přístupných prostorách a ve sklepích. V restauracích a podobných provozech je povoleno mít pouze dvě provozní a dvě náhradní tlakové lahve.
Plyny, které jsou těžší než vzduch (například propan-butan), nesmí být skladovány v blízkosti šachet, studní nebo jiných prostor, kde by mohlo dojít k nebezpečnému hromadění plynu.